0

راه اندازی سایت جدید

17 خرداد 1397
سایت جدید راه اندازی شد
0

معرفی کتاب نیه توچکا- فئودور داستایفسکی

12 آذر 1396
 «من پدرم را به یاد نمی آورم. وقتی او مرد من دو ساله بودم.مادرم ...
0

تاثیرآشپزی ایرانی بر آشپزی شبه قاره هند:

12 اسفند 1396
 آشپزی (ایرانی - ترکی) که در شبه قاره هند به آشپزی مغولی مشهور است به ...
0

گل گنبذ Gol Gumbaz

25 اسفند 1396
این بنای زیبای محسور کننده در شهر بیجاپورBijapur  ایالت کارناتاکا ...
0

تاریخچه آشپزی در شبه قاره هند

09 فروردين 1397
پیش از همه چیز لازم به ذکر است که در زبان سانسکریت یا زبان باستانی ...
0

شهری فرانسوی در دل هند –پوندیچری Pondicherry

20 فروردين 1397
این شهر زیبا و تاریخی در ایالت تامیل نادو در جنوب هند و در ساحل ...
0

ازدواج در هندویسم

08 ارديبهشت 1397
قوانین ازدواج در دین هندو براساس قانون مانو  یا Manu  Samriti    می ...
0

راه و روش سفر در هند

25 ارديبهشت 1397
 هند کشوری بزرگ ,زیبا,شلوغ و با تنوع فرهنگی و اجتماعی بسیار زیاد است ...
0

جشنواره ها در هند

01 خرداد 1397
هند کشور تنوع و گونا گو نی های فرهنگی ,طبیعی,اقتصادی و مذهبی می باشد ...
0

کاشت گل برای نوروز در تهران

13 فروردين 1397
 بهار،  تهران به گل های چشم نواز مزین می شود، هم حال خوشی برای ...
0

معرفی کتاب نورپردازی میدان ها

13 فروردين 1397
در این نوشتار مروری اجمالی بر کتاب  پنجم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی کتاب «نورپردازی حاشیه بزرگراه ها»

08 ارديبهشت 1397
  در این گفتار مروری کلی بر کتاب  ششم  مجموعه «دانش زیباسازی ...
0

نگاهی به فیلم گذشته با تاملی بر بدن ، شهرمدرن ، قهرمان و اسطوره

08 ارديبهشت 1397
گذشته برشی از زندگی افرادی است کاملا عادی و آشنا ، گویی به تصادف  ...
0

معرفی کتاب «نورپردازی بناهای تاریخی»

08 ارديبهشت 1397
«نورپردازی بناهای تاریخی» عنوان کتاب  هفتم  از مجموعه «دانش زیباسازی ...
0

معرفی کتاب نورپردازی بناهای ارزشمند

01 خرداد 1397
«نورپردازی بناهای ارزشمند» عنوان کتاب نهم مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی کتاب نرده ها وحصارها

01 خرداد 1397
در این یادداشت با مرور بر کتاب  هجدهم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی سیاوش کسرائی

24 اسفند 1396
سیاوش کسرائی (۵ اسفند ۱۳۰۵ - ۱۹ بهمن ۱۳۷۴) شاعر، نقاش، از اعضای کانون ...
0

ازدل بستن مگو که گسستن را بر بام ها طبل می‌زنند

23 آذر 1396
اشخاص نمایش؛ نقش اول: کتاب = نمایشنامه مجلس ضربت زدن نقش دوم: الهام ...
0

معرفی کتاب محیط های پاسخده

20 مرداد 1396
                           «محیط های پاسخده» عنوان کتابی  است  که در ...
0

معرفی کتاب «تاریخچه مبلمان شهری»

27 مرداد 1396
«تاریخچه مبلمان شهری» عنوان کتاب  سیزدهم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی کتاب «هویت و مبلمان شهری»

04 شهریور 1396
 در این یادداشت با مطالعه کتاب  چهاردهم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی محمد رسول جليلوند: استاد سازسازی سنتی

27 مرداد 1396
يکی از مهجورترین هنرهای ایرانی که مجال بیان نیافته هنر ساز سازی است ...
0

خلاقیت در نگاه به دنیای پیرامون1 ؛ یادداشتی درباره آثار «مت ویلسون»2

04 بهمن 1396
  دستاوردهای مثبت عصر سرعت و تکنولوژی برای بشر قرن بیست‌ویکم ...
0

معرفي استاد آینه کاری قزوین: رضا گلدوز

07 آذر 1396
هنر آینه کاری هنر دوره اسلامی داراي گنجينه عظيمي از معاني عميق عرفاني ...
0

معرفی استاد محمد بابايی: سنگتراش سنتی قزوين

13 آذر 1395
¢ هنر سنگ تراشي سنتي(حجاري ،حكاكي، منبت ومشبك سنگ ) سنگ‌تراشی و ...
0

خیلی دور خیلی نزدیک؛1 یادداشتی برای معرفی آثار هنری «سیندی چین»2

20 بهمن 1396
 از بین وسایل سرگرمی و تفریحی شهربازی‌، شاید چرخ و فلک، بخاطر پایین ...
0

نقد عکس

12 ارديبهشت 1397
عکاس:مهدی حاتمی عکس با کادر افقی، سایه در یک سوم پایین و روشنی در دو ...
0

نقد عکس و معرفی عباس عطار

23 اسفند 1396
عکاس:عباس عطار درنقد عکس از اطلاعات بیرونی نیزکمک گرفته شده است. ...
0

نقد عکس

10 اسفند 1396
عکاس:مهسا دعاچی با استفاده از نقد روانکاوانه،می توان گفت جنس مونث از ...
0

نقد عکس

20 بهمن 1396
عکاس:امیرحسین زارع دراین عکس افقی که چشم بیننده براحتی به چپ و راست ...

معرفی کتاب عناصر بصری در شهر

09 فروردين 1397
نویسنده:  

«عناصر بصری در شهر» عنوان کتاب سوم «دانش زیباسازی شهری» است که در این یادداشت  به آن خواهیم پرداخت. این اثرنوشته گروه علمی احمد نادعلیان، آذین السادات دامی رو و مصطفی سیرم با مشاوره موسی پژوهان و مهدی ماستیانی است که توسط نشرهنر معماری قرن درسال 1392 در 98 صفحه  به چاپ رسیده است. طراح جلد  فواد علیجانی  است، تصویر  روی  جلد  در و سردر  قوسی  شکلی است  که  فرم  و تزئینات  آن  به نظر معماری غیرایرانی است شاید بهتر بود تا همچون دو کتاب قبلی از نماهای  معماری ایرانی استفاده می شد .

 احمد نادعلیان هنرمند  هنرهای محیطی و زمینی است  وی دارای  مدرک  دکترای فلسفه هنر در زمینه تخصصی نقاشی و تزئینات دیواری از دانشگاه مرکزی انگلستان(UCE) است. و بیشتر به‌خاطر کنده‌ نگاری  بر روی سنگ‌های رودخانه  شناخته  شده‌است. فعالیت‌های هنری او همچنین شامل حجاری، چیدمان، کارهای چند  رسانه‌ای  و اینترنتی(نت‌آرت)، چیدمان ویدئویی، کارهای تعاملی و اخیرا ساخت  آهندیس‌ها  است. او بیشتر در طبیعت زندگی می‌کند و در عرصه بین‌المللی به اجرای هنر محیطی می‌پردازد. آثار او در بیش از ۴۰ کشور دنیا پراکنده هستند. در سال ۲۰۰۹ اثر مهر استوانه‌ای و چاپ آن در خلیج فارس در تقویم دیواری هنر محیطی آمریکا به ثبت رسید و جوایز و افتخارات بسیاری را کسب نموده است. احمد نادعلیان سابقه تدریس در دانشگاه‌های شاهد (عضو هیئت علمی)، دانشگاه تهران، هنر، الزهرا، سوره و آزاد را دارد. او هم‌اکنون در دانشگاه  در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌کند و تاکنون مدیریت و دبیری جشنواره‌هایی  همچون  جشنواره  هنر محیطی ایران  و جشنواره  بین‌المللی  مجسمه‌های شنی را به عهده داشته‌است. مهم‌ترین  ویژگی آثار او در حجاری سنگ‌های طبیعت، به گفته خودش، اصل همسویی و غلبه نکردن  بر طبیعت، دگرگون نکردن ماهیت، حفظ بافت و کلیت سنگ است که سادگی و رازآلودگی   حجاری‌ها  را به همراه دارد. بیشتر طرح‌هایی  که او بر روی سنگ‌های صیقلی رودخانه حجاری  می‌کند، طرح  نمادین ماهی است. نادعلیان  همچنین  در زمینه هنر زمینی، با به‌ کارگیری  خاک‌های  رنگی  طبیعی، به طراحی  چهره  و دست  بر بستر سواحل می‌پردازد.

آذین السادات دامی رو نیز علاوه بر این کتاب در تالیف کتب دیگری از جمله  تاریخچه  مبلمان شهری، راهنمای رنگ آمیزی مبلمان شهری، اعمال پوشش  در رنگ آمیزی  سطوح و... نقش  و همکاری داشته است و مصطفی سیرم  در تالیف  کتب  باغ مجسمه، نمادها و شهرها،  کیفیت زندگی شهری و ... همکاری  داشته است .

موسی پژوهان  هم به عنوان مشاور اثر دارای مدرک دكتری تخصصی جغرافیا و برنامه ریزی شهری است  و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی قزوین  بوده وعلاوه  بر این کتاب، همکاری  در کتب دیگر «دانش زیباسازی شهری» و مقالات و پژوهش های بسیاری در حوزه های جغرافیای انسانی و برنامه ریزی شهری  در پیشینه کاری  خود  دارد.

در مجموع  تیم  نویسنده این اثر از حوزه های هنرهای تجسمی و جغرافیا  و برنامه ریزی شهری بوده و بیشتر متمرکز بر حوزه «هنرتجسمی»  با  نگاه «اصول وسواد بصری» می باشند .

«عناصر بصری در شهر» شامل پنج  بخش «تعاریف  و مفاهیم عناصربصری  و اهمیت آن در زیبا سازی شهری»، «مشکلات و معضلات»، «ساختار و اجزای  تشکیل دهنده عناصر بصری»، «سازماندهی»، «نمونه های موردی» و در آخر بخش «جمع بندی» است.

در مقدمه انسان را تنها موجودی معرفی می کند که محیط زیست خود را برای  لذت زیبایی تغییر می دهد. لذا آدمی  برای  درک مطلوب  محیط  اطراف  به  یکسری «اصول یا سواد بصری» نیاز دارد. و«عناصر بصری» را همان  قواعد درک زبان  و ابداع  هنر های تجسمی  در نظر گرفته  و مطرح می کند که با شناخت و تجربه آن بهتر می توان  زیبایی  فضای اطراف  را  درک  و طراحی نمود. در ادامه فقر سواد بصری را  دلیل  طراحی  نادرست  محیط های  شهری امروز وعدم  درک  درست  از محیط  و لذت آن توسط  ناظران  بیان  می کند.

- بخش اول کتاب مفاهیم «عناصربصری» را شرح داده وآنرا همچون دستور زبانی  برای درک  نوشتار بیان می کند. دانستن اصول و قواعد بصری  برای درک  و خلق اثر هنری در کنار ذوق و فضای فرهنگی طراح و ناظر لازم  دانسته  و اهمیت آن را در «زیباسازی شهری» و درک آن  مورد  بررسی  قرار می گیرد. و یکی از دلایل جدایی بین  درک  طراح  و درک عامه  مردم، داشتن و نداشتن  سواد بصری  مطرح  شده  که برای رسیدن  به  درک  مشترک  و راه  حلی  مناسب  برای  زیباسازی  شهری  کسب  آن  را  لازم  بر می شمرد .

- بخش دوم نیز از مشکلات  و معضلات طراحان  مانند، عدم  توجه  لازم  به مفهوم «زیبایی شناسی»،  قدر و ارزش  واقعی آن  با ذکر مواردی چون توجه سطحی و... صحبت  می کند .

 

- بخش سوم اثر ساختار و اجزای تشکیل دهنده «عناصر بصری» را  در سه  ردیف «عناصر اساسی»، «متغیرها» و «سازماندهی» معرفی می نماید. در ادامه عناصر اساسی   را  شرح  می دهد  با   توجه  به  اینکه  تمامی  منظرها  و آثار تجسمی  بر اساس  آنها  ایجاد  می شوند.

عناصر اساسی:  «نقطه»، «خط»، «سطح»، «حجم»

«نقطه» را  اولین عنصر بصری، مبدا پیدایش  فرم  و مبین مکانی در فضا  و قابل تبدیل  به  خط  و... معرفی نموده و بکار گیری آنرا برای مفهوم  تاکید  بیان  می دارد. «خط» که  دومین عنصر بصری و قابل تبدیل  به  سطح است، به نسبت  نقطه  دارای انرژی  فعال و متحرک تری است  و انواع  مختلف آن نیز نمودهای بصری  متفاوتی  دارند. «سطح»  سومین عنصر بصری با  دو بعد طول و عرض  و قابل تبدیل به حجم  بوده  و شکل  وابسته  به  آن  مطرح می گردد  و  در آخر «حجم » عنصر اساسی  چهارم  با سه بعد  طول، عرض  و ارتفاع  و دو نوع  تو خالی(باز) و توپر(بسته) شرح داده می شود.

سپس «متغیرها» که «عناصر اساسی» را در ارتباط با نور، رنگ، زمان،  و حرکت با شیوه های مختلفی نشان می دهند را به موارد زیر تقسیم  و به آزمون  و شرح آنها در بستر عناصر اساسی  می پردازد و در فضای شهری مثالهایی  می آورد.

متغیرها :  «تعداد،  وضعیت،  راستا،  جهت وجهتیابی»،  «اندازه،  شکل،  توالی(فاصله)،  بافت،  تراکم ورنگ»،  «زمان،  نور،  نیروهای بصری  و ثقل بصری»

«تعداد» عدد مشخصی  نبوده و به  بیش از یک اشاره می کند و تعداد بیشتر به  معنی  پیچیدگی  بیشتر گفته می شود. «وضعیت» هم  ارتباط  عناصر با  فضا را به خصوص  در سه  وضعیت اصلی عمودی، افقی و مایل  نشان  می دهد. «راستا» می تواند هدایت کننده ناظر به مسیر و نمایش  حرکت  باشد  که عنصر خط  این ویژگی را در منظر  داراست. «جهت» که به  لحاظ  جغرافیا، ارتباط  با  سطح  زمین  و ناظر از هم  قابل تفکیک  است  و تلفیقی از وضعیت  و  راستاست.

«اندازه»  معرف  ابعاد عناصر  بسته  به  مقیاس اندازه گیری است که  بزرگی  در قیاس  با انسان، عظمت، تحسین  و تمجید  به دنبال دارد. «شکل» که  از مهمترین  متغیرهاست  از دو نوع  ساده  و هندسی، ارگانیک  و پیچیده  تشکیل شده است. «فاصله» یا «وقفه» که می تواند  منظم  یا  نامنظم  در بین عناصر ایجاد  شود علاوه  بر انسجام  طرح، حس سکون  و  رسمیت را نیز القا  می کند. «بافت» یا «دانه بندی» که از منظر شکل  و  فرم  قابل  درک  با  حس بینایی  و منظر جنیست  و  فیزیک  قابل فهم  با حس لامسه است  شرح داده می شود. متغیر بعدی «تراکم» است  که به  تعداد  واحدهای  یک عنصر در محدوده  مشخصی  گویند  که  با  بافت و فاصله مرتبط  است. متغیر «رنگ» در همه جا حضور دارد  و به  لحاظ سردی،  گرمی  و  درخشش  و ...  مورد بررسی  قرار گرفته و اثر  روانی  آن  بر بیننده  که تابع  سه  عامل  مکان،  فرهنگ  و عوامل اجتماعی- روانی است مورد بررسی قرار می گیرد.

تا به اینجا «عناصر اساسی» در ارتباط  با  خصوصیات  فیزیکی  ثابت  آنها  بررسی  می شوند  و حال  آنکه  اشیاء  در طی متغیر«زمان»  چه نوع  چرخه ای مثل  آمد و شد  فصول  و  چه  نوع خطی گذشته،  حال و آینده تغییر می کنند (بعد چهارم) . زمان  نیز در حرکت  و موقعیت  ناظر  متحرک(مانند مسافر قطار)  دخیل  معرفی  می شود. از «نور» هم  که عاملی  برای  دیدن و تشخیص  رنگ  و  درک محیط  یاد  شده  است  و  بسته  به مقدار، جهت  و کیفیت نور،  درک محیط پیرامون  و منظر متفاوت  خواهد  بود  و «پدیده ی «نیروهای بصری»، پدیده ای  مجازی  و احساس  حرکتی  است  که توسط  تصاویر  و اشیای  ایستا  با طرز قرار گیری  تعدادی  عنصر  در  یک  ترکیب بندی  منظر ایجاد می شود. نیروهای  بصری  قوی عامل  چنین  خطاهای بصری  محسوب  می شوند.» (صفحه 52 ). «ثقل بصری» یا سنگینی  که  در شکلهای افقی، احجام تو پر و...  سنگین  و فرو رفته در زمین  به نظر  می آیند.

- بخش  چهارم  کتاب  اصول «سازماندهی» یا همان  نظم دهی «عناصر اساسی»  در «متغیرها» را مورد بررسی قرار داده  و آن را به سه  گروه  زیر تقسیم  می نماید.

سازماندهی :  «فضایی»، «ساختاری»، «نظم دهی»

 ابتدا نشانه های «فضایی»  که  با  موقعیت  نسبی  و تعاملات  بین  عناصر در فضا مرتبط  هستند  و از اصول «متغیرهای گشتالت» نیز هستند. با  یکدیگر در ارتباط  بوده  و تلفیق آنها در هر زمان با غلبه نسبی  یکی  بر دیگری  مطرح  و شرح داده  می شوند.

نشانه های  فضایی: «نزدیکی»، «محصوریت»، «تداخل»، « تداوم»، «تشابه» و «نقش و زمینه» 

 

در«نزدیکی» یا «همجواری» عناصر به صورت  گروه  دیده می شوند و اگر عناصر شبیه هم  باشند از سر درگمی بصری جلوگیری  می نماید  و بالعکس آن نیز صادق است. «محصوریت» که تابعی از شکل  و موقعیت عناصر بوده  با  محصور نمودن آنها  کامل  به نظر می رسند  و دید را به  داخل  محدوده  بر می گرداند و دید از فضای  بیرون  به  درون  جریان  می یابد. «در هم آمیختگی»  یا  «تداخل» هم  موجب  می شود  تا عناصر بخشی از یکدیگر به  نظر آیند و یکدست جلوه  کنند و  وحدت داشته باشند  و اما « تداوم»  تکرار یک عنصر یا الگو در فضا  و زمان  است  و گستره  یا  رشد را نشان می دهد. در اصل «تشابه» هم که هر چه عناصر مشابه هم  باشند  به  لحاظ  بصری  به هم  مرتبط  می شوند، در حالی  که هم شکلی  سبب  یکنواختی  مطرح می شود. «نقش و زمینه»، بعضی  شکلها  در زمینه  برجسته  می شوند  و اغلب  در تضاد با  آن هستند  و گاهی  نیز  تفاوت  بین  این دو مشکل است.

«عناصر ساختاری» اصولی که برای ایجاد ساختار یکپارچه به هم مربوط می شوند، شمرده و شرح  داده می شوند.«عناصر ساختاری:  «توازن»، «تنش»، «ریتم یا ضرب آهنگ»، «تناسب»و «مقیاس»

«توازن» و «تعادل» که  تحت تاثیر  انرژی بصری هستند  و عواملی چون  جهت، اندازه،  تراکم،  توپر بودن  و رنگ  بر آنها موثر  می باشند. «تنش» وقتی  بوجود  می آید  که  نیروهای بصری  در تعارض باشند  و به طرح  سرزندگی  و پویایی می بخشد. «ریتم یا ضرب آهنگ» از  تکرار عناصر  مشابه  در  فواصل  منظم  بوجود  می آید  و ممکن است  ساده  یا  پیچیده  باشد  و نوع طبیعی آن نامنظم تر از انسان ساخت  آن  است. «تناسب» هم  به رابطه  اندازه  نسبی عناصر  یا  قسمتهایی از عناصر با یکدیگر مربوط است  و در قوانین کلاسیک  عبارت خواهد  بود از نسبت طلایی  بر اساس مستطیل  با ابعاد  مشخص  و تناسبهای  شهودی که بر روشهای  سعی  و خطا  متکی  هستند.  منظور  از «مقیاس»  هم اندازه  عناصر  در رابطه  با  اندازه  بشر و نسبت به منظر و...  گفته می شود.

ودر آخر به اصول «نظم دهی (انتظام)» می پردازد  که موجب  نظم  در طراحی  منظر یا  ترکیب بندی  است.

نظم بخشی:  «محور»، «تقارن»، «سلسله مراتب» و «محمل یا مبنا»

«محور» خطی است  فرضی  یا  واقعی  که  در طرفین آن عناصر چیده شده اند  و در تمدنهای  کهن  وسیله ای  ساده  و قدیمی برای خلق  نظم  در  آثار بوده  است. «تقارن»  ترکیبی  رسمی  و با ثبات  بوجود می آ ورد  و انوع محوری، مرکزی و دو گانه یا مکمل  دارد. «سلسله مراتب» بصری  در  بسیاری  از الگوهای طبیعی  به لحاظ  عملکرد یا  اکولوژی  وجود  دارد  و در معماری به کار گیری  سلسله مراتب  با  فضا  و عملکرد  مرتبط  است. اصل «محمل یا مبنا» هم  در طراحی  به عنوان  مرجع  یا  مبنا برای  دیگر  اجزای  طرح  به  شمار می رود  و  یک  نقطه  می تواند  به  عنوان مرکز محسوب شود  و عناصر بدور آن ترتیب یابند. خط،  بیش از هر عنصر دیگری مبنا  قرار می گیرد  مانند   یک  خیابان،  خط  واقعی  که  در  کنار آن ساختمانها  ترتیب  یافته اند. «دگرگونی یا تغییر شکل» در یک  منظر از نظر مقیاس، عملکرد، روند طبیعی و ... رخ می دهد.

- بخش  پنجم  کتاب  نمونه های  از «پاورز کورت، کویکلو، ایرلند»  و «جنگل استراتایر، استرلینگ شایر، اسکاتلند» را  بررسی  می نماید.  باغهای  رسمی  در پاورز کورت  در  کوههای  کویکلو در غرب  ایرلند  واقع  شده اند. عنوان می شود  بسیار استادانه   سازمان  یافته اند و به  توضیح  کامل  آن  بر اساس  تمام عناصر و متغیر ها  می پردازد.  در ادامه   مسئله  طراحی  در منظر طبیعی را  بررسی  می نماید   که هدف ایجاد  وحدت  بین  منظر موجود  و کاشت  جنگلی  انسان ساخت  است.

در بخش جمع بندی اثر با مروری بر سر فصلها ی کتاب  باز این  مسئله  اشاره  می کند که یکی  از راههای رسیدن  به  زبان مشترک  بین  طراحان  و سایرین  کسب سواد بصری  و استفاده از الفبای زیبایی شناسی است  تا ما را  قادر به تشخیص الگوهای بصری نماید.

در مجموع کتاب «عناصر بصری در شهر» به درک مفهوم «زیبایی» محیط ،  به خصوص  شهر،  با استفاده از الفبای زیبایی شناسی می رسد و  الگوهای بصری  را  بطور  مفصل  معرفی  و به  شرح یکا یک آنها می پردازد. با  این  مبنی  که  بیننده   درک عمیق تری  از زیبایی  پیرامون  خود  داشته  باشد  و لذت بیشتری از مناظر اطرافش  ببرد. نکات و مطالب  گفته شده  برای هنرمندان  که  دارای  سواد بصری  هستند  و  به  صورت  حرفه ای از این اصول استفاده  می کنند،  جالب،  قابل لمس  و کاربردی  است.  اما  ناکافی بودن  و عدم وضوح  برخی  از تصاویر  و مطالب  تخصصی  هنرهای تجسمی  که  در عمل  قابل  لمس  و شناخت  هستند  برای  خواننده ای  که  تجربه  کار هنری  را  نداشته  مبهم بوده  و  ملموس  نیست. 

این یادداشت در سال 1393 در سایت انسان شناسی و فرهنگ منتشر شده است.

http://anthropology.ir/article/30843.html

 

منبع:

کتاب: عناصر بصری در شهر؛ نوشته: گروه علمی احمد نادعلیان، آذین السادات دامی رو، مصطفی سیر، نشر:هنر معماری قرن، تهران:1392

520  بازدیدها
لیلا گلزار

قدیمی ترین مطالب

درباره ما

سایت پژوهش هنر کاری جمعی، داوطلبانه و بدون هر نوع جهت گیری است. کلیه نویسندگان از پژوهشگران، هنرمندان، کارشناسان، اساتید و هنرجویان حوزه هنر بوده و سعی در نشر و آگاهی  در حوزه پژوهش هنر به زبان پارسی و قابل دسترس برای کلیه علاقمندان و هنر جویان دارند.

ازدوستان فعال در حوزه های مختلف فرهنگی - هنری از جمله نگارش مقالات: تخصصی، پژوهشی و یادداشت های معرفی: کتاب، حوزه های نو و بینا رشته ای، هنرمندان، فیلم مستند، تهیه گزارش از رویدادهای پژوهش هنر و... فعالیت دارند، دعوت می نماییم  ما را یاری نمایند:   Golzarleila@yahoo.com

بیشترین نظرات

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن