0

راه اندازی سایت جدید

17 خرداد 1397
سایت جدید راه اندازی شد
0

معرفی کتاب نیه توچکا- فئودور داستایفسکی

12 آذر 1396
 «من پدرم را به یاد نمی آورم. وقتی او مرد من دو ساله بودم.مادرم ...
0

تاثیرآشپزی ایرانی بر آشپزی شبه قاره هند:

12 اسفند 1396
 آشپزی (ایرانی - ترکی) که در شبه قاره هند به آشپزی مغولی مشهور است به ...
0

گل گنبذ Gol Gumbaz

25 اسفند 1396
این بنای زیبای محسور کننده در شهر بیجاپورBijapur  ایالت کارناتاکا ...
0

تاریخچه آشپزی در شبه قاره هند

09 فروردين 1397
پیش از همه چیز لازم به ذکر است که در زبان سانسکریت یا زبان باستانی ...
0

شهری فرانسوی در دل هند –پوندیچری Pondicherry

20 فروردين 1397
این شهر زیبا و تاریخی در ایالت تامیل نادو در جنوب هند و در ساحل ...
0

ازدواج در هندویسم

08 ارديبهشت 1397
قوانین ازدواج در دین هندو براساس قانون مانو  یا Manu  Samriti    می ...
0

راه و روش سفر در هند

25 ارديبهشت 1397
 هند کشوری بزرگ ,زیبا,شلوغ و با تنوع فرهنگی و اجتماعی بسیار زیاد است ...
0

جشنواره ها در هند

01 خرداد 1397
هند کشور تنوع و گونا گو نی های فرهنگی ,طبیعی,اقتصادی و مذهبی می باشد ...
0

کاشت گل برای نوروز در تهران

13 فروردين 1397
 بهار،  تهران به گل های چشم نواز مزین می شود، هم حال خوشی برای ...
0

معرفی کتاب نورپردازی میدان ها

13 فروردين 1397
در این نوشتار مروری اجمالی بر کتاب  پنجم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی کتاب «نورپردازی حاشیه بزرگراه ها»

08 ارديبهشت 1397
  در این گفتار مروری کلی بر کتاب  ششم  مجموعه «دانش زیباسازی ...
0

نگاهی به فیلم گذشته با تاملی بر بدن ، شهرمدرن ، قهرمان و اسطوره

08 ارديبهشت 1397
گذشته برشی از زندگی افرادی است کاملا عادی و آشنا ، گویی به تصادف  ...
0

معرفی کتاب «نورپردازی بناهای تاریخی»

08 ارديبهشت 1397
«نورپردازی بناهای تاریخی» عنوان کتاب  هفتم  از مجموعه «دانش زیباسازی ...
0

معرفی کتاب نورپردازی بناهای ارزشمند

01 خرداد 1397
«نورپردازی بناهای ارزشمند» عنوان کتاب نهم مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی کتاب نرده ها وحصارها

01 خرداد 1397
در این یادداشت با مرور بر کتاب  هجدهم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی سیاوش کسرائی

24 اسفند 1396
سیاوش کسرائی (۵ اسفند ۱۳۰۵ - ۱۹ بهمن ۱۳۷۴) شاعر، نقاش، از اعضای کانون ...
0

ازدل بستن مگو که گسستن را بر بام ها طبل می‌زنند

23 آذر 1396
اشخاص نمایش؛ نقش اول: کتاب = نمایشنامه مجلس ضربت زدن نقش دوم: الهام ...
0

معرفی کتاب محیط های پاسخده

20 مرداد 1396
                           «محیط های پاسخده» عنوان کتابی  است  که در ...
0

معرفی کتاب «تاریخچه مبلمان شهری»

27 مرداد 1396
«تاریخچه مبلمان شهری» عنوان کتاب  سیزدهم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی کتاب «هویت و مبلمان شهری»

04 شهریور 1396
 در این یادداشت با مطالعه کتاب  چهاردهم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی محمد رسول جليلوند: استاد سازسازی سنتی

27 مرداد 1396
يکی از مهجورترین هنرهای ایرانی که مجال بیان نیافته هنر ساز سازی است ...
0

خلاقیت در نگاه به دنیای پیرامون1 ؛ یادداشتی درباره آثار «مت ویلسون»2

04 بهمن 1396
  دستاوردهای مثبت عصر سرعت و تکنولوژی برای بشر قرن بیست‌ویکم ...
0

معرفي استاد آینه کاری قزوین: رضا گلدوز

07 آذر 1396
هنر آینه کاری هنر دوره اسلامی داراي گنجينه عظيمي از معاني عميق عرفاني ...
0

معرفی استاد محمد بابايی: سنگتراش سنتی قزوين

13 آذر 1395
¢ هنر سنگ تراشي سنتي(حجاري ،حكاكي، منبت ومشبك سنگ ) سنگ‌تراشی و ...
0

خیلی دور خیلی نزدیک؛1 یادداشتی برای معرفی آثار هنری «سیندی چین»2

20 بهمن 1396
 از بین وسایل سرگرمی و تفریحی شهربازی‌، شاید چرخ و فلک، بخاطر پایین ...
0

نقد عکس

12 ارديبهشت 1397
عکاس:مهدی حاتمی عکس با کادر افقی، سایه در یک سوم پایین و روشنی در دو ...
0

نقد عکس و معرفی عباس عطار

23 اسفند 1396
عکاس:عباس عطار درنقد عکس از اطلاعات بیرونی نیزکمک گرفته شده است. ...
0

نقد عکس

10 اسفند 1396
عکاس:مهسا دعاچی با استفاده از نقد روانکاوانه،می توان گفت جنس مونث از ...
0

نقد عکس

20 بهمن 1396
عکاس:امیرحسین زارع دراین عکس افقی که چشم بیننده براحتی به چپ و راست ...

معرفی کتاب «هویت و مبلمان شهری»

04 شهریور 1396
نویسنده:  

 در این یادداشت با مطالعه کتاب  چهاردهم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» تحت عنوان «هویت و مبلمان شهری» به معرفی آن خواهیم پرداخت. «هویت و مبلمان شهری» عنوان کتابی است  که  گروه علمی متشکل از سید رضا مرتضایی  و سید حامد بهشتی  با همکاری موسسه «چشم انداز توسعه عصر» نوشته شده است  و  نشر هنر معماری قرن در سال 1393 آنرا در 56 صفحه به چاپ رسانده است. طرح جلد با فواد علیجانی است و  تصویر روی جلد  تهران قدیم را با نمایی از مهمانخانه قصر نشان می دهد.

 

سید رضا مرتضایی دارای لیسانس طراحی صنعتی از دانشگاه هنر، فوق لیسانس طراحی صنعتی از دانشگاه تهران و دارای دکتری طراحی محصول در رشته تحصیلی طراحی صنعتی از دانشگاه برایتون انگلستان است. همچنین وی در زمینه های تخصصی، تدریس وتحقیقاتی مانند حوزه صنعتی: طراحی محصولات روزمره، خانگی و صنعتی، حوزه شهری: زیباسازی، طراحی محیطی و مبلمان شهری و موارد دیگر فعالیت دارد. وی استادیار، عضو هیات علمی از مهرماه 1387 و مدیر گروه طراحی صنعتی دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران از مرداد1389 است. سوابق پژوهشی مرتضایی شامل مقالات، سخنرانی ها و کتب وی است. از جمله کتب منتشر شده او می توان به «طراحی محصول» دانشگاه هنر، تهران: 1379، «رهیافتهایی در طراحی مبلمان شهری»سازمان شهرداری های تهران، تهران:1381 و  «پیاده راه» از همین مجموعه و موارد دیگر را نام برد. سید حامد بهشتی نیز در کتب دیگر این مجموعه از جمله «ابعاد هنری و روان شناختی رنگ»، «زیباسازی میادین»، «مفاهیم اولیه در صنعت رنگ» همکاری  داشته است. تیم نویسنده این اثر از حوزه طراحی صنعتی با تمرکز بر حوزه «طراحی مبلمان شهری» با دید «هویت» و «منظرشهری » در «طراحی شهری» است. 

کتاب «هویت و مبلمان شهری» شامل ده بخش «تعاریف و مفاهیم»، «مفهوم هویت»، «هویت در ایران»، «هویت در شهر»، «مبلمان شهری و نسبت آن با هویت»، «عوامل تاثیرگذار در هویت دهی  به مبلمان شهری»، «مبلمان شهری  و ایجاد هویت محله ای»، «یکپارچه سازی مبلمان شهری»، «نماد ها و نشانه ها»، و «جمع بندی» است.

در مقدمه آمده؛ امروزه مبلمان شهری علاوه بر رفع نیازهای شهروندان و عملکرد آن در حفظ هویت، زیبایی  و منظر شهری دارای اهمیت و جایگاه ویژه ای است. اما به دلیل رشد جمعیت و غالب بودن نیازهای کمی بر کیفی، وقع  کمتری به هویت و زیبا سازی شهر ها داده شده است. با توجه به این نکته و در راستای رفتار، فرهنگ و سنت های  شهر،  مبلمان هر شهری را باید طراحی نمود.

«تعاریف و مفاهیم» نگاهی کوتاه به تعاریف مختلف «مبلمان شهری» و تاریخچه آن می اندازد و به کارکردهای مهم این تسهیلات یعنی  «تعیین جهت»، «توزیع یا جمع آوری کالا»، «حفاظت»، «استراحت یا پناهگاه» و «روشنایی» اشاره می کند. اثر قدمت «مبلمان شهری» ایران را در معماری  کاخ های شاهی و سفر نامه ها جستجو نموده و از  آبنما ها و تختگاه ها در دوره هخامنشی ها، مادها و در دوره اسلامی نیز از سکوها در کنار درب منازل و سقاخانه ها یاد می کند. تا در دوره معاصر با اختراع برق و تلفن و موارد بیشمار پیشرفت تکنولوژی موثر در تنوع مبلمان شهری را نام می برد. همچنین  تاریخچه جهانی مبلمان را شرح داده و تاثیر و توجه به جلوگیری از تخریب محیط زیست، سازگاری با طبیعت را  پیش رو و آینده طراحی  بر می شمرد.   

«مفهوم هویت» "طبق تعریف متداول «هویت، احساس تعلق خاطر به مجموعه ای مادی و معنوی است که عناصر آن از قبل شکل گرفته اند.»"(صفحه 19) هویت حاصل طبقه بندی و متمایز کردن است و در جدیدترین رویکردها با سه مفهوم متن، محتوا، تعهد و وابستگی مرتبط است. آن چیزی که با ذهن، تفکر و سبک زندگی ما  تشابه و تعامل دارد دارای هویت است.

«هویت در ایران» باید در هارمونی سه منبع ایران، اسلام و لیبرالیسم غرب حل و فصل گردد و هر کدام از این موارد در ساخت و طراحی منظر شهرهای ایران تاثیر مستقیم دارد. 

«هویت در شهر» در مفهوم شهر نگاه صرف به کالبد شهر به تلقی فرهنگی آن چرخیده است. در نتیجه هویت شهر از جهت شناخت شهر و حس تعلق بواسطه تداعی خاطرات عمومی دارای اهمیت است. چرا که هویت و شهروند سازی هر دو متاثر از یکدیگرند.

«مبلمان شهری و نسبت آن با هویت»؛ مبلمان به عنوان شکل دهنده منظر شهری سه هدف عملکردی، زیبایی شناختی و هویت بخشی را دنبال می نماید و طراحی آن از هویت و اندیشه یک جامعه نشآت می گیرد. در روند تاریخ هنر ایران هویت و نسبت آثارهنری با جهان بینی آن دوره قابل تامل است و استفاده از موتیو ها و نماد های تاریخی در فضاهای شهری موجب برقراری ارتباط بیشتر با شهروندان است.

از «عوامل تاثیرگذار در هویت دهی  به مبلمان شهری» به کاربرد موتیو ها، فرم ها و رنگ های تاریخی، آشنا و در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و انتخاب مصالح بوم آورد اشاره شده و توضیح داده می شود.

برای «مبلمان شهری  و ایجاد هویت محله ای» توجه به  پارامتر های زیر لازم است.  کتاب آنها را نام برده و یک به یک شرح می دهد؛ انتخاب مناسب رنگ، طرح، شکل و خود مبلمان،عملکرد و دوام مبلمان و استقرارآن. 

«یکپارچه سازی مبلمان شهری»  برای هماهنگی بصری، کاهش هزینه و مصرف مصالح انجام می گیرد. پایه های اتصال مشابه از آن جمله اند البته این اشتراک نباید افراطی باشد و در نظر گرفت که هنوز هم محله های  متفاوت، جذاب و به یاد ماندنی هستند.  

«نماد ها و نشانه ها» "یکی از کارکرد های ایجاد و تقویت حس هویت مردم و پرهیز از بیگانگی شهروند از شهر و محله، ایجاد و حفظ نماد یا نشانه برای محله یا شهر است."( صفحه 46)

«جمع بندی» مبلمان را از مهمترین عناصر منظر شهری و آینه ای برای هویت شهر معرفی نموده و در یک نگاه کلی هماهنگی بین عملکرد و فرم مبلمان والمان های محلی را برای ایجاد تعلق و هویت  یادآوری می نماید و با در نظر گرفتن  فرهنگ و سبقه هنری غنی ایران با حفظ خلاقیت و نوآوری  گوشزد می نماید.

در شماره قبلی این مجموعه  یعنی کتاب «تاریخچه مبلمان شهری»، مفصل به تاریخچه  و مفهوم مبلمان شهری  پرداخته شده است لذا در این اثر، «هویت و مبلمان شهری» نگاهی اجمالی به روند  تاریخی و مفهوم این تسهیلات  در فضای شهری ایران و جهان شده و مفهوم کلی هویت، هویت در ایران، شهر و نسبت هویت آن با مبلمان شهری  مورد بررسی قرار گرفته است. طراحی، دوام و عملکرد، استقرار و یکپارچه سازی مبلمان شهری نیز مطرح شده و نماد ها و نشانه ها  در ایجاد هویت محله و شهر عنوان می گردد. از آنجایی که طراحی و فعالیت در زمینه مبلمان شهری یک حوزه بین رشته ای است و طراحی و پژوهش کمی در این زمینه صورت گرفته و منابع محدود است. این اثر باب آشنایی برای پژوهشگران و دارای مطالب مفیدی برای مدیران، متخصصان رشته های طراحی و برنامه ریزی شهری، معماری، شهرسازی، طراحی صنعتی، جامعه شناسی، هنر می باشد.

منبع:

 

کتاب هویت و مبلمان شهری؛ سید رضا مرتضایی  و سید حامد بهشتی  با همکاری موسسه «چشم انداز توسعه عصر»: نشر هنر معماری قرن ؛تهران: 1393

1346  بازدیدها
لیلا گلزار

قدیمی ترین مطالب

درباره ما

سایت پژوهش هنر کاری جمعی، داوطلبانه و بدون هر نوع جهت گیری است. کلیه نویسندگان از پژوهشگران، هنرمندان، کارشناسان، اساتید و هنرجویان حوزه هنر بوده و سعی در نشر و آگاهی  در حوزه پژوهش هنر به زبان پارسی و قابل دسترس برای کلیه علاقمندان و هنر جویان دارند.

ازدوستان فعال در حوزه های مختلف فرهنگی - هنری از جمله نگارش مقالات: تخصصی، پژوهشی و یادداشت های معرفی: کتاب، حوزه های نو و بینا رشته ای، هنرمندان، فیلم مستند، تهیه گزارش از رویدادهای پژوهش هنر و... فعالیت دارند، دعوت می نماییم  ما را یاری نمایند:   Golzarleila@yahoo.com

بیشترین نظرات

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن