0

راه اندازی سایت جدید

17 خرداد 1397
سایت جدید راه اندازی شد
0

معرفی کتاب نیه توچکا- فئودور داستایفسکی

12 آذر 1396
 «من پدرم را به یاد نمی آورم. وقتی او مرد من دو ساله بودم.مادرم ...
0

تاثیرآشپزی ایرانی بر آشپزی شبه قاره هند:

12 اسفند 1396
 آشپزی (ایرانی - ترکی) که در شبه قاره هند به آشپزی مغولی مشهور است به ...
0

گل گنبذ Gol Gumbaz

25 اسفند 1396
این بنای زیبای محسور کننده در شهر بیجاپورBijapur  ایالت کارناتاکا ...
0

تاریخچه آشپزی در شبه قاره هند

09 فروردين 1397
پیش از همه چیز لازم به ذکر است که در زبان سانسکریت یا زبان باستانی ...
0

شهری فرانسوی در دل هند –پوندیچری Pondicherry

20 فروردين 1397
این شهر زیبا و تاریخی در ایالت تامیل نادو در جنوب هند و در ساحل ...
0

ازدواج در هندویسم

08 ارديبهشت 1397
قوانین ازدواج در دین هندو براساس قانون مانو  یا Manu  Samriti    می ...
0

راه و روش سفر در هند

25 ارديبهشت 1397
 هند کشوری بزرگ ,زیبا,شلوغ و با تنوع فرهنگی و اجتماعی بسیار زیاد است ...
0

جشنواره ها در هند

01 خرداد 1397
هند کشور تنوع و گونا گو نی های فرهنگی ,طبیعی,اقتصادی و مذهبی می باشد ...
0

کاشت گل برای نوروز در تهران

13 فروردين 1397
 بهار،  تهران به گل های چشم نواز مزین می شود، هم حال خوشی برای ...
0

معرفی کتاب نورپردازی میدان ها

13 فروردين 1397
در این نوشتار مروری اجمالی بر کتاب  پنجم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی کتاب «نورپردازی حاشیه بزرگراه ها»

08 ارديبهشت 1397
  در این گفتار مروری کلی بر کتاب  ششم  مجموعه «دانش زیباسازی ...
0

نگاهی به فیلم گذشته با تاملی بر بدن ، شهرمدرن ، قهرمان و اسطوره

08 ارديبهشت 1397
گذشته برشی از زندگی افرادی است کاملا عادی و آشنا ، گویی به تصادف  ...
0

معرفی کتاب «نورپردازی بناهای تاریخی»

08 ارديبهشت 1397
«نورپردازی بناهای تاریخی» عنوان کتاب  هفتم  از مجموعه «دانش زیباسازی ...
0

معرفی کتاب نورپردازی بناهای ارزشمند

01 خرداد 1397
«نورپردازی بناهای ارزشمند» عنوان کتاب نهم مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی کتاب نرده ها وحصارها

01 خرداد 1397
در این یادداشت با مرور بر کتاب  هجدهم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی سیاوش کسرائی

24 اسفند 1396
سیاوش کسرائی (۵ اسفند ۱۳۰۵ - ۱۹ بهمن ۱۳۷۴) شاعر، نقاش، از اعضای کانون ...
0

ازدل بستن مگو که گسستن را بر بام ها طبل می‌زنند

23 آذر 1396
اشخاص نمایش؛ نقش اول: کتاب = نمایشنامه مجلس ضربت زدن نقش دوم: الهام ...
0

معرفی کتاب محیط های پاسخده

20 مرداد 1396
                           «محیط های پاسخده» عنوان کتابی  است  که در ...
0

معرفی کتاب «تاریخچه مبلمان شهری»

27 مرداد 1396
«تاریخچه مبلمان شهری» عنوان کتاب  سیزدهم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی کتاب «هویت و مبلمان شهری»

04 شهریور 1396
 در این یادداشت با مطالعه کتاب  چهاردهم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» ...
0

معرفی محمد رسول جليلوند: استاد سازسازی سنتی

27 مرداد 1396
يکی از مهجورترین هنرهای ایرانی که مجال بیان نیافته هنر ساز سازی است ...
0

خلاقیت در نگاه به دنیای پیرامون1 ؛ یادداشتی درباره آثار «مت ویلسون»2

04 بهمن 1396
  دستاوردهای مثبت عصر سرعت و تکنولوژی برای بشر قرن بیست‌ویکم ...
0

معرفي استاد آینه کاری قزوین: رضا گلدوز

07 آذر 1396
هنر آینه کاری هنر دوره اسلامی داراي گنجينه عظيمي از معاني عميق عرفاني ...
0

معرفی استاد محمد بابايی: سنگتراش سنتی قزوين

13 آذر 1395
¢ هنر سنگ تراشي سنتي(حجاري ،حكاكي، منبت ومشبك سنگ ) سنگ‌تراشی و ...
0

خیلی دور خیلی نزدیک؛1 یادداشتی برای معرفی آثار هنری «سیندی چین»2

20 بهمن 1396
 از بین وسایل سرگرمی و تفریحی شهربازی‌، شاید چرخ و فلک، بخاطر پایین ...
0

نقد عکس

12 ارديبهشت 1397
عکاس:مهدی حاتمی عکس با کادر افقی، سایه در یک سوم پایین و روشنی در دو ...
0

نقد عکس و معرفی عباس عطار

23 اسفند 1396
عکاس:عباس عطار درنقد عکس از اطلاعات بیرونی نیزکمک گرفته شده است. ...
0

نقد عکس

10 اسفند 1396
عکاس:مهسا دعاچی با استفاده از نقد روانکاوانه،می توان گفت جنس مونث از ...
0

نقد عکس

20 بهمن 1396
عکاس:امیرحسین زارع دراین عکس افقی که چشم بیننده براحتی به چپ و راست ...

معرفی کتاب «تاریخچه مبلمان شهری»

27 مرداد 1396
نویسنده:  

«تاریخچه مبلمان شهری» عنوان کتاب  سیزدهم  مجموعه «دانش زیباسازی شهری» است. که  گروه علمی متشکل از سید رضا مرتضایی، آذین السادات دامی رو و سید حامد بهشتی  با همکاری موسسه چشم انداز توسعه عصر نوشته شده است  و  نشر هنر معماری قرن در سال 1392 آنرا در 61 صفحه به چاپ رسانده است. طرح جلد و عکس کاری از فواد علیجانی است. تصویر نمای نزدیک  پایه و چراغ های روی آن با پس زمینه سیاه و سفید بخشی از نمای ساختمان های مجموعه کاخ گلستان است که تاکید بر روی چراغ ها به عنوان مبلمان شهری دارد.

 

سید رضا مرتضایی دارای لیسانس طراحی صنعتی از دانشگاه هنر، فوق لیسانس طراحی صنعتی از دانشگاه تهران و دکتری طراحی محصول در رشته تحصیلی طراحی صنعتی از دانشگاه برایتون انگلستان است همچنین وی در زمینه های تخصصی،تدریس وتحقیقاتی مانند حوزه صنعتی: طراحی محصولات روزمره، خانگی و صنعتی، حوزه شهری: زیباسازی، طراحی محیطی و مبلمان شهری و موارد دیگر فعالیت دارد. وی استادیار، عضو هیات علمی از مهرماه 1387 و مدیر گروه طراحی صنعتی دانشکده ی معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران از مرداد1389 است. سوابق پژوهشی مرتضایی شامل مقالات، سخنرانی ها و کتب است. از جمله کتب منتشر شده می توان به «طراحی محصول» دانشگاه هنر، تهران: 1379، «رهیافتهایی در طراحی مبلمان شهری»سازمان شهرداری های تهران، تهران:1381 و  «پیاده راه» از همین مجموعه را نام برد.

آذین السادات دامی رو مولف دیگر  در تالیف کتب دیگر همین مجموعه ازجمله  «راهنمای رنگ آمیزی مبلمان شهری»، «اعمال پوشش  در رنگ آمیزی  سطوح»  و سید حامد بهشتی همچنین در کتب «ابعاد هنری و روان شناختی رنگ»، «زیباسازی میادین»، «مفاهیم اولیه در صنعت رنگ» این مجمو عه همکاری  داشته اند.

کتاب «تاریخچه مبلمان شهری» شامل مقدمه وبخش های «مفهوم مبلمان شهری»، «عناصر مبلمان شهری»، «مبلمان شهری  در ایران» و «جمع بندی» است.

در مقدمه، شهر را چنین تعریف نموده:"شهر موجودی است زنده و فعال که با نبض زندگی و نیازهای روزمره مردم در تپش است." لذا مقضی زمانه باید تجهیز  گردد و یکی از عنصر های پوشش دهنده مهم فضا های شهری مبلمان آنها است. جزئی مهم از معماری، زیبایی و هویت هر شهری است. از آنجایی که طراحی و ساخت و نصب این مبلمان ها در دست چن متخصص بوده گاه موجب رکود و توجه کمتر به این مورد در طراحی شهری است و کتاب را در شناخت مبلمان شهری و اهمیت آن معرفی می نماید.  

بخش اول به «مفهوم مبلمان شهری» می رسد. که یکی از این تعاریف:" مجموعه اجزایی که در فضاهای شهری چیده می شوند و به استفاده عموم جهت رفع نیازهای زیست محیطی می رسند و منظر و هویت شهری، تحت شعاع قرار می دهد، مبلمان شهری یا اسباب و اثاثیه شهری می گویند."(صفحه15) در واقع تسهیلاتی هستند در فضاهای باز و خیابان برای مصرف همه از جمله محل نشستن، سطل زباله، تیر برق تا شیر های آتش نشانی را شامل می شوند و به لحاظ کاربردی هم موردی بررسی قرار می گیرند. مانند تعیین جهت و ارائه اطلاعات به شهروندان( تابلوهای راهنمای، پلاک، نام خیابان و...)،  روشنایی، استراحت، وسایل بازی کودکان و موارد بسیار دیگر که با توجه به کاربردهای متفاوت به پنج گروه کاربری از قول کتاب «طراحی و برنامه ریزی»، علی زنگ آبادی تقسیم می کند:«تفریحی- رفاهی»، «نیمکت ها و وسایل بازی کودکان»، «زیباسازی»، «خدماتی» «تردد» و «چند منظوره». ویژگیهای این مبلمان ها نیز از لحاظ اندازه، شکل، مصالح و سایر موارد شرح داده می شود. سپس در این بخش به «اهمیت مبلمان شهری» و «پیشینه مبلمان شهری» می پردازد.

  • - «اهمیت مبلمان شهری» به لحاظ یکی از عناصر مهم فضای شهری با در نظر گرفتن راحتی، زیبایی و ...  برای بالا بردن کیفیت،  شهری سالم است. طراحی مبلمان هر شهر با در نظر گرفتن بستر تاریخی، اجتماعی و فرهنگی آنجا صورت گیرد تا با محیط پیرامون خود در ارتباط قرارگیرد و توجه به مبلمان از منظر کاربرد، هویت شهری، فناوری و زیبایی یا سلیقه  بسیار مهم بوده  تا در مجموع نیاز شهروندان را مرتفع سازد.
  • - «پیشینه مبلمان شهری» به روند پیشرفت فنی و تکنولوژی مبلمان شهری در شهر ها می پردازد و با تصاویری این روند تاریخی را نشان و توضیح می دهد. مانند نیمکت ها و کیوسک های تلفن متفاوت در طی سال ها، در کل  قدمت این تسهیلات را با قدمت تاریخ شهر ها یکی دانسته و تحول آنرا همراه با انقلاب صنعتی و سیاست های فرهنگی جوامع مختلف عنوان می کند.

«عناصر مبلمان شهری»، شهر به عنوان یک اثر هنری در اندازه وسیع محسوب شده و فضاهای آن محلی برای رفت و آمد و گذراندن اوقات فراغت شهروندان است و مبلمان شهری یکی از عوامل موثر حضور شهروندان در شهر و وسیله ای ارتباطی آنان با یکدیگر و پیرامون خود یعنی شهر است. کتاب با توجه به اهمیت، گستردگی و تنوع عناصرمبلمان شهری در تقسیم بندی، آنرا در یازده دسته ذکر و معرفی می نماید: «تابلوها و کنترل کننده های ترافیکی»، «وسایل بازی و ورزشی»، «خدمات رفاهی» و دیگر عناصر و در تقسیم دیگری مبلمان را در چهار گروه؛ الف) «مبلمان خیابانی»، «مبلمان پارکی»، «مبلمان ترافیکی» و «سازه های اطلاع رسانی و تبلیغاتی» نام می برد و تا آخر این بخش چندین طبقه بندی دیگر را نیز بر می شمرد.

«مبلمان شهری  در ایران» را با قدمت معماری در کاخ های شاهی و سفر نامه ها می توان جستجو نمود. همچون آبنما ها و تختگاه ها در دوره هخامنشی، مادها و بعد ها در دوره اسلامی سکوها در کنار درب منازل و سقاخانه ها تا دوره معاصر با اختراع برق و تلفن و موارد بیشمار پیشرفت تکنولوژی که در تنوع مبلمان شهری موثر بوده اند.    

در «جمع بندی» مبلمان شهری را از اثرگذارترین عوامل ، فضاهای شهری  و آنرا همچون یک اثر هنری به لحاظ عناصر بصری موثر می داند. در عین حال مبلمان شهری موجب رفع نیاز شهروندان و به لحاظ حسی تعلق خاطر برای آنان به همراه دارد. برای ساخت و طراحی این تسهیلات باید به تنوع سلیقه و رفع نیاز محل و شرایط فرهنگی توجه نمود و  نکات زیر را ذکرمی کند:برداشتن موانع غیر ضروری، استفاده از تجارب کشور های دیگر، مکان یابی مناسب و موارد دیگر. در آخر نیز کتاب موضوعاتی برای بهبود کیفیت مبلمان شهری پیشنهاد می کند.

 

کتاب «تاریخچه مبلمان شهری» به روند تاریخی این تسهیلات در راستای آشنایی خواننده با مفهوم، کاربرد، تنوع و اهمیت طراحی و استفاده مبلمان شهری در فضا های شهری می پردازد. ابتدا مفهوم مبلمان شهری را با تعاریف متعددی آورده و سپس به اهمیت و پیشینه آن می رسد. با در نظر گرفتن شهر به عنوان یک اثر هنری در قطع بزرگ، مبلمان شهری، یکی از اجزاء آن محسوب شده و خود این جزء با عناصر مختلفش مطرح می شود. درادامه سابقه این تسهیلات در ایران را با جستجو در اسناد و مدارک تاریخی بیان می کند. طراحی، ساخت و نصب مبلمان شهری در حیطه تخصص چندین حوزه بوده و  دارای اهمیت ویژه ای است، که در جمع بندی  موارد و نکات کاربردی و قابل تاملی عنوان می شود. از آنجایی که طراحی و فعالیت در زمینه مبلمان شهری بین رشته ای بوده و طراحی و پژوهش چندی در این زمینه صورت نگرفته و منابع کمی موجود است، این اثر می تواند اجماع مطالب و باب آشنایی در این زمینه برای پژوهشگران، مدیران، متخصصان رشته های طراحی و برنامه ریزی شهری، معماری، شهرسازی، طراحی صنعتی، جامعه شناسی، هنر و... فراهم نماید. 

1428  بازدیدها
لیلا گلزار

قدیمی ترین مطالب

درباره ما

سایت پژوهش هنر کاری جمعی، داوطلبانه و بدون هر نوع جهت گیری است. کلیه نویسندگان از پژوهشگران، هنرمندان، کارشناسان، اساتید و هنرجویان حوزه هنر بوده و سعی در نشر و آگاهی  در حوزه پژوهش هنر به زبان پارسی و قابل دسترس برای کلیه علاقمندان و هنر جویان دارند.

ازدوستان فعال در حوزه های مختلف فرهنگی - هنری از جمله نگارش مقالات: تخصصی، پژوهشی و یادداشت های معرفی: کتاب، حوزه های نو و بینا رشته ای، هنرمندان، فیلم مستند، تهیه گزارش از رویدادهای پژوهش هنر و... فعالیت دارند، دعوت می نماییم  ما را یاری نمایند:   Golzarleila@yahoo.com

بیشترین نظرات

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم. برای مشاهده اطلاعات بیشتر مراجعه کنید به سیاست کوکی ها. من در سایت از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن